Son iki gün içinde Microsoft’un ikinci GPL yayını!

Microsoft’un son iki gün içinde ikinci kez çeşitli kaynak kodlarını GPL olarak yayınlaması şaşkınlık yarattı. Daha önceki yazımda da belirttiğim üzere, Microsoft bazı sürücü kodlarını açık kaynak dünyasına açıp, linux çekirdeği üzerinde bulunmasını sağlayarak, Hyper-v sistemi üzerinde linux işletim sistemi türevlerini de desteklemeye başlamak istiyordu. Microsoft, şimdi de Moodle isimli online learning system(çevrimiçi eğitim sistemi) ni Live sistemi ile birlikte kullanılabilmesi için GPL lisansı ile plug-in yayınladı.

Bu yayınlanan plug-in ile birlikte Moodle içerisinde e-posta, takvim, anlık mesajlaşma(instant messaging) ve anlık arama özellikleri direkt olarak tek hesap ile Moodle’ın kullanıcı deneyimine sunulmuş oluyor.

Moodle, öğretmenlerin sınıfları için çevrimiçi eğitim websiteleri oluşturmalarına olanak sağlayan, açık kaynak olarak sunulan bir kurs yönetim sistemi. Edinilen bilgilere göre 207 ülkede 30 milyon kişi tarafından kullanılmakta. http://moodle.org

Tabiki Microsoft’un bu son hareketi bir önceki yazımdaki kadar ciddi bir hareket gibi görünmese de, Microsoft’un önümüzdeki günlerde benzer hamlelerle bizi daha da şaşırtacağını, özellikle Hyper-v üzerinde linux türevlerinin sağlıklı çalışabilmesi için açık kaynak dünyasına daha çok fazla hediyeler sunmak zorunda kalacağını tahmin ediyorum. 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.