Disk birleştirme – MyDefrag v4.0

Bu yazılım windows içerisinde gelen disk birleştirme yazılımının çok daha gelişmiş bir sürümüdür. Bu yazılım ile birlikte disklerinizi birleştirebilir, işletim sisteminizin daha hızlı çalışması için dosyaların disk üzerinde optimizasyonunun yapılmasını sağlayabilirsiniz.

Yazılım daha önce Jkdefrag olarak biliniyordu. En son 3 numaralı majör sürümünü kullandığım yazılımın şu anda 4 numaralı majör sürümünün çıktığını gördüm. Yazılımda yeni sürüm ile birlikte isim değişikliğine de gidilmiş ve Mydefrag olarak yazılımın ismi değiştirilmiş. Yazılım windowsun kendi üzerinde gelen defrag API’sini kullanıyor ve bundan dolayı güvenli olduğunu belirtiyor. Yani kendi geliştirdiği herhangi özel bir yapı kullanılmıyor disk birleştirme konusunda, bu da windows üzerinde çalışan yazılımın daha stabil olmasını sağlıyor.

Mydefrag programının ekran görüntüsü
Mydefrag programının ekran görüntüsü

Yazılımın en güzel özelliklerinden biri de direkt olarak çalıştırdığınızda size hiçbirşey sormadan direkt olarak işleme başlaması. Dilerseniz bu yeni sürüm ile birlikte gelen script sistemi ile kendiniz de çeşitli scriptler oluşturarak yapmasını istediklerinizi sıralayabiliyorsunuz ya da kendi üzerinde gelen standart birleştirme scriptlerini kullanabiliyorsunuz. Yazılımın eski sürümünü kullanmak isteyenler http://www.kessels.com/Jkdefrag/ adresten 3.36 olan stabil sürümünü edinebilirler. Yeni sürümünü edinmek isteyenler http://www.mydefrag.com adresinden son sürümü olan 4.0 sürümünü indirebilirler. Burada şunu belirteyim eski sürümündeki tamamen otomatik olan disk birleştirme yapısı bu sürüm ile birlikte biraz değiştirilerek script ile çalıştırılma yapısı eklenmiş. Burada tam optimizasyon istiyorsanız biraz uzun sürecek olan “Slow Optimize” seçeneği ile diski birleştirebilirsiniz. Daha sonra ise sık sık “Fast Update” seçeneğini çalıştırarak kısa süreli optimizasyon yaptırabilirsiniz. Buradaki stratejiniz şu şekilde olabilir, mesela ayda 1 kez “Slow Optimize”, daha sonra ise günde 1 kez “Fast Update” seçeneği ile hızlı bir optimizasyon yapabilir ve bu şekilde diskinizi sürekli parçalanmamış halde tutabilirsiniz.

Ayrıca programın güzel özelliklerinden bir diğeri ise dilerseniz ekran koruyucu olarak tanımlayabilir ve bu şekilde ekran koruyucu olarak devreye sokabilirsiniz. Bu şekilde bilgisayar başında olmadığınız boştaki zamanlarınız daha düzenli olarak kullanılmış olacaktır.

Bir başka program tanıtımımızda görüşmek üzere! 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.