Vmware’in başı Microsoft’un Hyper-V’si ile dertte!

Gartner Analisti George Weiss, Microsoft’un son hamlesi, Hyper-V sanallaştırma platformu üzerinde linux işletim sistemlerinin de çalışmaya başlaması ile birlikte, Microsoft’un Vmware’e ciddi rakip olabileceğini belirtti. Tabiki Microsoft bazı kurumsal özellik yetersizliklerine takılsa bile(Vmware’in Live Migration özelliği gibi), yine de Microsoft kendini fonksiyonellik yönünde kanıtlarsa birçok kullanıcı sanallaştırma yönündeki tercihlerini Microsoft yönünde değiştirebilecektir.

Özellikle fiyat uygunluğundan dolayı Microsoft sanallaştırma konusunda Vmware’e ciddi rakip olabilir. Microsoft’un sanallaştırma platformu Hyper-V üzerinde Windows ve Linux işletim sistemlerini birlikte çalıştırabiliyor olması, Vmware’e karşı olan sanallaştırma savaşında Microsoft’u öne çekebilir. Burada Vmware’in şu anda linux işletim sistemlerini destekleyerek Microsoft’un önünde kalıyor olmasını göz önünde bulundurursak, savaş daha da kızışacağa benziyor.
Gartner’ın raporuna göre Vmware hala x86 hypervisor pazarının %80-90 lık bir kısmını elinde tutuyor. Microsoft’un son hamlesi ile birlikte linux çekirdeğine Windows driverlarının eklenmesi ile birlikte, linux türevlerinin artık Windows 2008 Hyper-V üzerinde çalışması mümkün olacak.

Bu son gelişme ile birlikte yakın zamanda sanallaştırma pazarında renkli ve rekabetli günler bizi bekliyor gibi görünüyor. Özellikle Vmware in yeni vSphere 4 sürümü ile birlikte değiştirdiği fiyat politikası ve Microsoft’un yeni özellikler katarak Vmware’e doğru yaklaşması ile birlikte sanallaştırma platformları arasında çeşitlenme başlayacak gibi görünüyor. Şu anda pazarın hakimi olan Vmware, ciddi rakiplerin ortaya çıkması ile birlikte belki fiyatlama konusunda değişikliğe gidebilir ya da diğer firmalara karşı olan teknoloji üstünlüğünü şu anda beta aşamasında olan özellikleri bir bir gün yüzüne çıkararak tekrar sağlayabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.