WordPress üzerine basit bir şekilde SMTP iletişim formu (Form Mail) kurulumu

WordPress üzerinde iletişim formu kurma ve bunu mail adresine gönderme konusu sıkça rastlanan bir durum olduğu için kısaca anlatmak ve kullanılan eklentilerden bahsetmek istiyorum.

Birçok hosting firmasında PHP’nin mail fonksiyonu kapalı olduğu için, standart olarak mail fonksiyonu üzerinden mail gönderme konusu sıkıntı yaratabiliyor. Bunun yerine SMTP ile mail göndermeniz gerekmekte.

Burada WordPress için en basit çözüm Contact Form 7 ve WP Mail SMTP eklentilerini kurmak olacaktır. Bu eklentiler kurulduktan sonra ayarlar kısmında basitçe ekrandaki alanları doldurarak yapabilir ve SMTP üzerinden iletişim formunuzu sorunsuz bir şekilde gönderebilirsiniz. Aşağıda ayarlardan kısaca bahsedeceğim;

 

WP Mail SMTP ayarları;

From Email : [email protected] (Buraya mail göndereceğiniz adresi girin.)
From Name : Omerkarabacak.com Websitesi (Göndericinin karşı tarafta görüneceği isim.)
Mailer : Send all WordPress emails via SMTP.
Return Path : işaretsiz kalabilir.
SMTP Host : localhost (Burada mail serverında aynı makina olduğunu varsayıyorum, aksi taktirde smtp serverın adresi yazılmalı.)
SMTP Port : 25
Encryption : No encryption
Authentication : Yes
Username : [email protected] (SMTP mail gönderimi için kullanacağınız mail adresi.)
Password : mail şifreniz (Mail şifresi.)

 

 

Contact Form 7 ayarları;

 

Burada basitçe iletişim formu içindeki text alanlarını belirledikten sonra size verilen [contact-form-7 id=”398″ title=”İletişim Formu”] şeklindeki kodu iletişim formunu göstermek istediğiniz sayfaya yapıştırmanız yeterli olacaktır.

 

Sorularınız olursa yazının altındaki yorum bölümünden sorabilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.