OCZ’nin 1 TB’lık SSD canavarı hazır!

Bellek üreticisi OCZ 3.5″ boyutunda 1 TB solid state drive (SSD) diskinin hazır olduğunu ve bu ay (ağustos 2009) sonunda satışa çıkacağını duyurdu. Firmadan alınan bilgiye göre diskin fiyatı ise 2.200 $ gibi oldukça ciddi bir rakam olacak.

Taipei’deki Computex Fuarı’nın sonunda duyurulan diskin ağırlığı 400 gr civarında, taşınabilir bilgisayar kullananların biraz daha beklemesi gerekiyor. 🙂

1 TB SSD diskin okuma hızları 250 MB’a kadar çıkıyor, yazma hızı ise 220 MB’a kadar çıkabiliyor. (Bu değerler SATA 2 üzerinde alınmış sonuçlardır.)

Aynı modelin 120 GB’lık SSD versiyonu 300$, 250 GB’lık SSD versiyonu 650$, 500 GB’lık SSD versiyonu 1200$’dan satılmakta. Ayrıca belirtmiş olduğumuz 1 TB’lık SSD diskin çok daha iyi yazma hızı değerlerine sahip olan versiyonu 3.000$’dan satılmakta.

Buradaki fiyatları göz önüne alırsak son kullanıcıların biraz daha beklemesi gerekiyor gibi, fakat zaman içerisinde üretim sistemlerindeki gelişmeler ve seri üretim ile SSD disklerin standart sürücülerin yerini alacağını(özellikle kapasite olarak) görmek çokta hayalcilik değil gibi. 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.