Mikrotik routerOS üzerinde SMTP 587. portu 25. porta yönlendirmek

Bu yazımda, şu anda gündemde olan Türktelekom tarafında 25. portun kapatılması ve bundan dolayı oluşan 25. port üzerinden mail servera erişememe durumu ile ilgili, mikrotik routeros üzerinde yapabileceğiniz kolay bir değişiklik ile ilgili bilgi vermek istiyorum.

Yapacağınız küçük bir yönlendirme ile 587. porta gelen istekleri, direkt olarak sunucunun 25. portuna yönlendirebilirsiniz. Bu şekilde mail server üzerinde ekstra bir değişiklik yapmanıza gerek kalmayacaktır.

Henüz webhosting firmaları ve kullanıcılar arasında 25. portun kapatılması ile ilgili tartışmalar bitmemişken Türktelekom bölge bölge 25. portları kapatmaya başladı. Özellikle konu ile ilgili bilgisi olmayan webhosting firmalarının başları müşterileri ile çok ağrıyacak gibi görünüyor.

Yazımda mikrotik routeros kullanan firmalar kolay bir şekilde bunun altından nasıl kalkabileceklerini öğrenebilecekler.

Bu işlemi tamamladıktan sonra mail kullanıcılarının posta istemcilerinde smtp 25. portu kullanan ayarlarının 587. portu kullanacak şekilde değiştirilmesi gerekiyor. Şimdi gelelim bu işlemi nasıl yapacağımıza; (Anlatım 2.9.* a göre yapılmıştır. Büyük ihtimalle diğer sürümlerde de çok benzer bir şekilde yapılabilir.)

– İlk olarak mikrotik routeros a giriş yapın.

– Daha sonra soldaki IP menüsünden, Firewall a tıklayın.

Firewall da NAT bölümüne geçin, buradan + ikonuna tıklayarak yeni kural ekleyin.

General bölümünde chain bölümünü dstnat olarak seçin, Dst. Address bölümüne sunucu ip nizi yazın, Protocol 6 (tcp) olarak seçin, Dst. Port 587 yazın.

– Daha sonra yukarıdaki tablardan Action bölümüne geçin, Action bölümü karşısındaki açılır menüden dst-nat ı seçin, To Address bölümüne sunucu ip sini yazın, To Ports bölümüne 25 yazın.

Apply diyerek kapatın bu ekranı ve artık belirtmiş olduğunuz sunucunun ip sine doğru 587. porttan gelen SMTP istekleri mikrotik routeros üzerinde sunucunun 25. portuna yönlenecektir. Yapmış olduğumuz bu ayardan sonra 25. port SMTP kapatılması karşısında sunucu üzerinde herhangi bir ayar yapılmasına gerek kalmadan geçiş sürecinizi tamamlamış olacaksınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.