Twitter ve Facebook DoS saldırısı altında kaldı!

Perşembe günü(06-Ağustos-2009) Facebook aldığı DoS (Denial of Service) saldırısından dolayı zaman zaman yavaşlama ve servislerin doğru olarak çalışmaması sorunları yaşadı. Aynı gün Twitter’da DoS saldırılarından dolayı belli süre yayın yapamadı. Fakat Twitter’ın aldığı saldırının Facebook’un aldığı saldırıdan daha büyük bir saldırı olduğu söyleniyor.

Facebook saldırıyı kendi Facebook profilinde belirtti. Profilinde, kullanıcıların zaman zaman hata mesajları alabileceğini ve bunu saldırıdan kaynaklandığı belirtildi. Facebook yöneticileri konuyu takip ettiklerini ve kullanıcıların siteden bekledikleri kalitede hizmet alabilmeleri için ellerinden geleni yaptıklarını belirttiler. Facebook saldırının büyüklüğü veya türü ile ilgili detaylı bilgi vermedi.

Twitter ve Facebook’a yapılan saldırının bağlantılı olup olmadığı bilinmiyor fakat saldırının detaylı bir şekilde araştırılacağı belirtildi.

Ayrıca yapılan saldırının uzantıları neticesinde, bazı Google servislerinin de etkilendiği belirtildi.

DoS (Denial of Service) saldırısı, adındanda anlaşılabileceği gibi sunucu üzerindeki bir servisin çalışamaz hale getirilmesi durumudur. Basit anlamda, saldırgan hedefindeki siteye binlerce ya da yüzbinlerce isteği arka arkaya göndermekte ve bu isteklerin yoğunluğundan dolayı hizmet veren sunucu artık yanıt veremez duruma gelmektedir. Saldırgan bu saldırıyı çoğu zaman kendi kontrolünde bulunan yüzlerce bilgisayarı tek bir hedefe yönlendirerek yapmaktadır.

“Twitter ve Facebook DoS saldırısı altında kaldı!” üzerine bir yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.