SSD diskler daha da ucuzlayacak!

Sandisk’in CEO’su Eli Harari ile yapılan bir röportajdan alınan bilgiye göre SSD pazarı önümüzdeki yıllarda çok daha hareketlenecek. Yapılan ropörtajda bir öngörüde de bulunulmuş. Şirket yöneticisi ve aynı zamanda şirket kurucusunun belirttiğine göre 2013 yılında 250 GB’lık bir SSD disk 100$ olacağı öngörülmüş.

Özellikle standart tipteki HDD’lerin artık sadece boyutları ile ön plana çıktığını da göz önüne alırsak, piyasanın büyük oyuncuları da artık bu durumun farkında gibi görünüyor. Özellikle önümüzdeki birkaç yıl içerisinde klasik döner sistemli disklerin yerini SSD diskler, en azından ev kullanıcılarının büyük bir bölümünü alacak gibi görünüyor. Belki klasik HDD’leri sadece büyük çaplı depolama ihtiyaçları için kullanıyor olacağız. Mesela yakın zamanda birçok üreticinin 2.5 TB’lık versiyonlarını piyasaya süreceğini duyurması ve bununla birlikte görüldüğü gibi döner sistemli klasik HDD’lerin hız konusunda SSD’lerin oldukça gerisinde kalarak sadece boyutu ile ön plana çıkıyor olması oldukça ilginç! Bu durumda gösteriyor ki, önümüzdeki 5 yılda disk boyutları tahmini olarak 5 TB seviyelerinde gezerken ve günümüzde en büyük kapasiteli diskin fiyatı 200$ civarındayken, 500 GB SSD disk fiyatları 150-200$ seviyelerinde olacak. Bu durumla birlikte artık kararlar, hız mı istiyorum yoksa kapasite mi istiyorum şeklinde verilecek. Yani aradaki kapasite farkı 10 katı iken aradaki hız farkıda 10 katı olacak!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.